Erre a kellemetlen tünetre érdemes felfigyelni, hiszen ha folyamatosan jelentkezik, akkor komoly egészségügyi panaszokat eredményezhet. A gyomorégés hazánkban népbetegségnek számít, hiszen a lakosság 50-70 % érinti. A lehetséges okok között szerepel a dohányzás, a helytelen táplálkozási szokások, a stresszes életmód és a túlsúly is.
A mozgásszegény életvitel szintén hozzájárul a kialakulásához. A keserű és savanyú íz csak akkor érezhető, ha a gyomor savas tartalma a nyelőcsőbe kerül. Ebben az esetben a gyomorégés nyelési nehézségeket, köhögést és hányingert idézhet elő. A hosszú időn keresztül fennálló problémák esetén forduljon gasztroenterológushoz! A szakember a szükséges vizsgálatok alapján felállítja a diagnózist és ismerteti a kezelési lehetőségeket.
A megfelelő mértékű savtermelődés elősegíti az emésztési folyamatokat, illetve elpusztítja a káros baktériumokat. A gyomorsav túltengés miatt számos probléma jelentkezhet. A rossz emésztés következtében fáradékonyság léphet fel, ami kihat az életvitelre. A gyomornyálkahártya-gyulladásról tudni kell, hogy gyorsan gyógyul, ha időben derül ki.
Amennyiben tartósan fennáll az állapot és kezeletlen marad, akkor komoly problémákat okozhat. Ilyenkor nagyobb eséllyel alakul ki fekély, ami gyógyszerekkel és az életmód megváltoztatásával kezelhető. A gyomorsav túltengés dohányzás, túlzott kávé vagy alkohol fogyasztás esetén is észlelhető. Sokat tehet az egészségéért, ha a káros szokásokat elhagyja és rendszeresen mozog. A megfelelő mennyiségű folyadékbevitel szintén fontos dolog.
A betegség általában a felnőtt korosztályt érinti. A reflux diéta által eredményesen kezelhető. A megfelelő étrend kialakítása során számtalan tényezőt kell figyelembe venni. Fontos, hogy olyan ételek kerüljenek az asztalra, amelyek nem terhelik túlzottan a gyomrot. Az adagra is kellő hangsúlyt kell fektetni, ami azt jelenti, hogy nem szabad pukkadásig falatozni.
A gyulladt nyálkahártyát irritálják a fűszeres, csípős ételek, a füstölt húsok és a különböző szénsavas italok. Törekedjen arra, hogy fehérjékben és rostokban gazdag tápanyagokat fogyasszon! A reflux diéta során a zsírszegény tejtermékeket sem szabad kerülni. A változatos étrendnek köszönhetően nem fog koplalni. Módosulnak a szokások, viszont minden szükséges tápanyaghoz hozzájut a szervezete.
Ha gyakori puffadás, rossz lehelet, krónikus torokfájás, rekedtség, nyelési panaszokat észlel, akkor joggal gyanakodhat arra, hogy valami nincs rendben. Ezek a panaszok a reflux kialakulását is jelezhetik. Érdemes minden apró jelre felfigyelni, hiszen az időben való kezelés sokkal gyorsabb és eredményesebb. A gyógyszeres terápiát sok esetben életmódbéli változtatás kíséri.
Megeshet, hogy szakember segítségére is szükség lesz. A stresszes életvitel és az állandó szorongás közrejátszhat a megjelenésében. Az egyik leggyakoribb tünete a gyomorégés, amit a nyelőcső és a gyomor között található záróizom helytelen működése okozhat. Lehetőleg lefekvés előtt 2-3 órával ne egyen semmit, sőt, napközben az étkezések után se dőljön le.