A magas eredmények elérése nagy fizikai, mentális és pszichológiai erőfeszítéseket igényel az embertől. De a profi sportolóknak csak kb 7%-a éri el a csúcsot, ők nyernek hazai és nemzetközi bajnokságot. A sportpszichológus tevékenysége nagyon sokrétű, de a munkájában általában két fő irányt lehet megkülönböztetni, az oktatást (a sportolók és az edzők képzése pszichológiai módszerekkel és a teljesítmény minőségének javítására szolgáló technikákkal) és tanácsadást (a sportolók segítése a személyiségproblémák elleni küzdelemben).
A statisztikák szerint, a sportpszichológusok mindössze 10%-a foglalkozik a második tevékenységi körrel, mivel ennek a végrehajtásához a klinikai pszichológiára van szükség. Mindkét irány végrehajtása során, a szakmában általánosan alkalmazott elvek alapján kell eljárni. Ezek közül fontos kiemelni a mások méltóságának és jogainak tiszteletben tartását, a saját cselekedetekben való kompetenciát, vagyis a bizalmat abban, hogy a feladat nem haladja meg a sportpszichológus készségeit és tudását, no meg a titoktartást.
Általában mindaddig, amíg a fiatalabb generáció az életkorra jellemző formák szerint viselkedik, az általuk tapasztalt problémák nem okozhatnak aggodalmat. A gyermekpszichológus Budapest felhívja a figyelmet arra, hogy a fejlődés bármelyik szakaszának megvannak a maga nehézségei, amelyeket rendszerint akadályok nélkül lehet megoldani, ami a felnőtté válás szokásos alkotóeleme.
Ugyanakkor a hátrányok súlyosbodnak és sok esetben mentális, egészségügyi problémák merülnek fel az életben bekövetkező események közvetlen eredményeként, függetlenül attól, hogy voltak-e olyan traumatikus tapasztalatok, mint például a zaklatás, esetleg olyan szokásos életesemények, mint a költözés. Minden gyerek eltérően reagál az élet változásaira. Sokuk nem is ismeri a belső kellemetlenség kifejezését, ezért a gyermekpszichológus Budapesten praktizáló szakemberével folytatott konzultáció, aki rendelkezik a szükséges tapasztalatokkal, hasznos lehet a nehézségek valódi okainak felderítéséhez és segít javítani a problémamegoldó készségeken.