Mi a baj a mai világgal? Gyakran tehetjük fel magunknak ezt a kérdést, látva a körülöttünk zajló eseményeket. Talán az a legnagyobb probléma ezzel a jelenséggel, hogy a közeli hozzátartozóink, ismerőseink, annyira bele vannak mélyedve a megszokásokon alapuló életvitelbe, hogy ezen még csak el sem gondolkoznak. Érdemes megismerkednünk a selfness fogalmával. Mielőtt azonban belemélyednénk ebbe, talán azon sem árt elgondolkodnunk, amit a régi bölcsességek írnak, miszerint, ha változást akarsz, akkor kezd saját magaddal! Továbbá, ha ezt megteszed, akkor az egész világ átformálódik körülöttünk.
Annak ellenére, hogy ezek igen közhelyesen hangzanak, már csak a kíváncsiság miatt érdemes egy próbát tenni. Hogyan vágjunk bele? Ha a testünket akarjuk kicsit ellazítani és frissíteni, akkor a wellness mellett dönthetünk. Amennyiben pedig az elménket szeretnénk megreformálni, akkor a selfness az a bizonyos út, amin elindulhatunk. Ezt a fogalmat egy német származású trend- és jövőkutató szakember vezette be a köztudatba.
Matthias Horx talán nem is tudta milyen hullámokat indít el ennek folyamán, de szerencsések lehetünk, ha kicsit elmélyedünk a selfness mögöttes tartalmaiban. Voltaképpen nagyon egyszerűen is megfogalmazhatjuk, mert a szó jelentése az, hogy tudatos életvitel. Erre sokan csak annyit mondanak, hogy tudják ők mit csinálnak, tehát tisztában vannak az életükkel. Biztosan így van ez? A gyakorlat azt mutatja, hogy a legtöbben még csak arra sem képesek rálátni, miszerint a családból hozott folyamatosan ismétlődő mintákat hordozzák magukban, amelyeknek gyakran ugyanaz a negatív végkimenetele.
Például amikor valakinek a nagyapja, apja is az adott szakmában dolgozott vagy rossz szokást követett és ugyanabba a betegségbe szenvedett, mint a jelenlegi legfiatalabb generáció tagja. A selfness tehát feltételezi, hogy legalább őszinténk vagyunk magunkkal és az önismeret mentén elérünk egy olyan szintre, amikor az ilyenféle béklyóinkat könnyedén lerázzuk. A reiki ebben hatalmas segítséget tud nyújtani. A selfness tehát csakis tőlünk függ, de mindenképpen kellő nyitottsággal kell nekiindulnunk, a dogmáinkat és szemellenzőnket teljes mértékben letéve.