Létezik a Partiumnak egy teljesen egyedi, magával ragadó tájegysége, ahová ha valaki egyszer ellátogat, soha nem feledi. Ez az önálló, kivételes tájegység az Érmellék. Nevét a rajta áthaladó Ér patakról kapta, az elhelyezkedése Bihar és Szilágy megyék, a Kraszna és a Berettyó folyók közé tehető.
Az Érmellék a bortermeléséről híres, rendkívül szorgalmas, tehetséges, ám mégis végtelenül szerény emberek élnek ezen a vidéken. Vendégszeretetük messze földön híres, úgyhogy a vendégek mindig nagyon jól érzik magukat és nagy szeretettel térnek vissza.
Számos építészeti értéket is megtalálhatunk ezen a tájegységen és mivel évszázadokon keresztül virágzott a szőlő- és borkultúra, igen sok pincesor őrzi ennek emlékét. Sajnos, ma már sok esetben árván hagyott pincéket is látni, azonban még mindig vannak olyan szorgalmas gazdák, akik rendben tartják a hagyományos érmelléki borospincéket, hiszen ebben tárolják az általuk előállított finom nedűt.
A pincéken kívül, természetesen a hagyományos nádfedeles házak is megtekinthetőek, bár ezek napjainkban már leginkább tájházak, falumúzeumok. Ezekben aztán megtalálhatóak az Érmellék tárgyi értékei, a falusi életmód berendezési tárgyai, illetve az itteni művészek által létrehozott alkotások.
Ezzel elérkeztünk a szellemi értékekhez is, amelyekben szintén bővelkedik ez a csodálatos tájegység. Érmellék nagy szülöttei között meg kell említeni az érsemjéni születésű írót, költőt, nyelvújítót, Kazinczy Ferencet, a szintén ezen a településen született földbirtokost, nótás kapitányt, Fráter Lorándot, akinek olyan gyönyörű nótákat köszönhetünk, mint az Akácos út és a Tele van a város akácfavirággal.